Zadłużenie Polaków

Sytuacja związana z zadłużeniem Polaków nie prezentuje się optymistycznie. Z roku na rok liczba ta wzrasta o kilkanaście procent. Przybywa dłużników, którzy do znalezienia się na liście KRD doprowadzili bardzo często przez nieodpowiedzialne zaciąganie zobowiązań względem firm pożyczkowych. Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej przygotował raport dotyczący sytuacji dłużników w Polsce.

Zadłużenia i upadłości

Szacuje się, że w Polsce mamy ponad 2,5 miliona dłużników, a łączna kwota długu to aż 45,7 miliarda złotych. Najwięcej zadłużonych osób jest między 36 a 59 rokiem życia. Kwota ich zadłużenia to 28,5 miliarda złotych. Średnia kwota do oddania na osobę to niemal 22 tysiące złotych, choć zdarzają się rekordziści. Wśród nich są osoby, których dług wynosi nawet kilkadziesiąt milionów. Według raportu KRD najwięcej dłużników zamieszkuje województwa mazowieckie, śląskie i małopolskie, a najmniej na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Opolszczyźnie i w Lubuskiem. Blisko 6 tysięcy osób w ciągu roku ogłosiło upadłość konsumencką.

Dlaczego Polacy się zadłużają?

Jedną z najczęstszych przyczyn jest nieodpowiedzialne zaciąganie zobowiązań. Wiele osób chce żyć ponad stan. Z przeprowadzonych badań wynika również, że wielu Polaków za pożyczki kupuje najnowszy sprzęt elektroniczny. Wśród nich są przede wszystkim osoby młode, które nie planują budżetu domowego i nie myślą o swojej sytuacji finansowej. Przyczyną jest także łatwość w otrzymaniu pożyczki, wszystkie formalności dopełnić można bez wychodzenia z domu. Duży procent dłużników zobowiązaniami chciało pokryć bieżące wydatki lub inne pożyczki, których nie byli w stanie spłacić. W ten sposób wpadli w spiralę zadłużenia.

Jak przeciwdziałać zadłużeniom?

Polacy muszą mieć większą świadomość swoich finansów. Pomoże nie tylko planowanie budżetu domowego, ale również oszacowanie swoich możliwości finansowych przed wzięciem pożyczki w FamilyLoan na wypadek utraty pracy lub innych zdarzeń losowych. Rozsądne pożyczanie jest jedynym rozwiązaniem, które może zmniejszyć ilość dłużników w Polsce.