pożyczka hipoteczna dla zadłużonych

Pożyczka hipoteczna dla zadłużonych – czy to bezpieczne?

Przez wiele lat korzystanie z ofert firm pożyczkowych należało do ryzykownych. Niemal wszystkim znane są treści zawarte małym druczkiem w umowie czy niewyobrażalnie wysokie odsetki. Obecnie jednak problemem nie są nieuczciwe praktyki firm pożyczkowych, ponieważ dokładnie kontroluje je ustawa antylichwiarska, a nieumiejętne zaciąganie zobowiązań bez analizy domowego budżetu.

Kiedy pożyczka dla zadłużonych jest dobrym pomysłem?

Zadłużenie to nie tylko problemy finansowe. To źródło ogromnego stresu i wielu konfliktów. Nie musi tak być, jeśli znajdzie się odpowiednie rozwiązanie. Czy następna pożyczka hipoteczna dla zadłużonych nim jest? I tak i nie. Właściwa odpowiedź zależy od indywidualnej sytuacji osoby zadłużonej oraz wysokości kwoty, jaką może uzyskać. Pożyczenie pieniędzy, które wystarczą na spłacenie zobowiązań i wyjście z długów jest całkiem rozsądne i warto zdecydować się na ten krok, by każdego miesiąca płacić mniej. Natomiast nie zaleca się ubiegania się o pożyczkę przy dużej ilości zadłużeń, jeśli jej celem jest wyjazd na wakacje all inclusive czy zakup nowszego smartfona.

Od czego zacząć?

  • Pierwszym krokiem jest dokładna analiza swojego budżetu. Warto zrobić zestawienie składające się ze wszystkich źródeł dochodu oraz uzyskiwanych kwot, a także comiesięcznych wydatków, zarówno stałych, jak i jednorazowych. To da nam obraz sytuacji i wskaże, czy rata zobowiązania nie obciąży zbytnio budżetu i przede wszystkim, czy przy obecnym stanie finansowym kolejna pożyczka hipoteczna dla zadłużonych jest możliwa do uzyskania.
  • Następnie zaleca się, żeby planować budżet. Michał Szafrański, autor bloga Jak oszczędzać pieniądze1wyjaśnia, nie tylko jak to robić, ale również wskazuje, że już po pierwszym miesiącu kontrolowania wydatków zauważyć można, które z nich były całkowicie niepotrzebne. Zazwyczaj okazuje się, że możliwe jest zaoszczędzenie całkiem sporej sumy.