Koniec Ubera w Polsce?

Projekt ustawy o transporcie został zmieniony na skutek protestów taksówkarzy w Warszawie. Choć pierwotna wersja nie zawierała szczególnych zmian dotyczących działalności firm pośredniczących w przewozie wykorzystujących aplikacje, to w październiku do Departamentu Prawnego w Rządowym Centrum Legislacji wpłynął nowy projekt ustawy, który w bardzo jasny sposób określa, w jaki sposób taka firma może działać oraz kiedy jej funkcjonowanie jest nielegalne.

Ustawa zagrożeniem dla Ubera

Firma świadcząca usługę przewozu, która wykorzystuje do tego aplikacje musi posiadać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub numer KRS. To jeden z głównych wymogów, które uderzyły w słabe strony Ubera i podobnych firm, takich jak Taxify. Oznacza to, że kierowcy muszą posiadać obywatelstwo polskie lub mieć inną formą obecności na terytorium RP. Przewozy Uberem i Taxify do tej pory cieszyły się dużym zainteresowaniem, jednak stanowiły dużą konkurencję dla taksówkarzy, dlatego w projekcie znalazła się również wzmianka dotycząca posiadania licencji przez kierowców, ponieważ w ustawie zabrania się pośredniczenia samochodem osobowym w przewozach okazjonalnych. Kara za złamanie przepisu może wynosić nawet 40 tysięcy złotych.

Uber wprowadza zmiany

Osoby, które do tej pory korzystały z usług takich firm przewozowych były oburzone wprowadzonymi przepisami, jednak Uber nie poddał się i zaczął zmieniać profil firmy dostosowując go do nowych wymogów w Polsce. Pierwszą zmianą jest obowiązek posiadania przez kierowców licencji na krajowy przewóz osób samochodem osobowym lub też licencji taksówkarza. Taksówkarze natomiast również mogą korzystać z aplikacji, co oznacza, że przez Ubera można zamówić także taksówkę. Dodatkowo Uber umożliwia płatności kartą, pre-autoryzację opłat. Wprowadzono również kasy fiskalne. To duże udogodnienie dla klientów, ale również forma zabezpieczenia się przed koniecznością zamknięcia firmy. Uber działa obecnie zgodnie z prawem, dzięki czemu wciąż można korzystać z jego usług.